Běžecký sport v České republice má svou dlouhou historii. Začíná se psát již v 19. století, kdy se objevují první zmínky o běžcích na divokém západě. V té době se běhání objevuje jako součást fyzické kondice amerických dobrodruhů a pionýrů.
První oficiální běžecký klub v České republice byl založen v roce 1887 v Praze pod názvem „TJ Sokol Praha“. Byl to klub pro všestranný sport, kde se běhalo, hrálo fotbal a další sporty. Ve stejném roce byl uspořádán první oficiální běh v České republice, a to na trati Praha - Hostivař - Praha (10 km).
Od té doby se běhání stalo velmi populárním sportem v České republice. Založily se další běžecké kluby a uspořádaly se další závody. V roce 1895 se konal první oficiální maraton v České republice, a to na trati Praha - Kolín - Praha.
Prvními významnými běžci byli Josef Pospíšil a František Tesař, kteří se stali prvními českými mistry v běhu na 100 metrů. Oba atleti se také účastnili Olympijských her v Paříži v roce 1924, kde Pospíšil skončil na 6. místě a Tesař na 12. místě.
Od té doby se popularity běžeckého sportu v České republice rapidně zvyšovala a mnoho atletů se začalo prosazovat na mezinárodní scéně. V roce 1934 byl v Praze uspořádán první ročník Mezinárodního běhu městem, který se stal jednou z největších běžeckých událostí v Evropě.
Během 20. století se český běžecký sport dále rozvíjel a mnoho atletů začalo dosahovat vynikajících výsledků na mezinárodní scéně. Mezi nejznámější české atlety patřili Emil Zátopek, Jarmila Kratochvílová a Jan Železný. Zátopek byl jedním z nejuznávanějších běžců 20. století a v letech 1952-1956 vyhrál 4 zlaté medaile na Olympijských hrách. Kratochvílová byla jednou z nejúspěšnějších českých sportovkyň všech dob a v letech 1980-1988 vyhrála 8 zlatých medailí na Olympijských hrách. Železný byl jedním z nejlepších oštěpařů všech dob a v letech 1988-2000 vyhrál 6 zlatých medailí na Olympijských hrách.
Prvním místem na seznamu je Karelština, která se nachází v Českém středohoří. Tato oblast je plná krásných luk a lesů a je ideální pro běhání. Karelština nabízí mnoho značených tras, které vedou přes údolí a hory. Najdete zde několik vyhlídkových míst, která stojí za to navštívit.
Dalším populárním místem pro běhání je Šumava. Šumava je nejvyšší pohoří v České republice a nabízí mnoho krásných míst k běhání. Najdete zde mnoho turistických stezek a tras, které vedou přes lesní oblasti a hory. Šumava je také plná krásných vodních ploch, které jsou ideální pro letní běhání.
Pokud hledáte skvělé místo pro běhání v Praze, určitě navštivte Riegrovy sady. Riegrovy sady jsou největším parkem v Praze a nabízí mnoho krásných míst k běhání. Najdete zde řadu značených tras, které vedou přes lesy, louky a další zajímavá místa. Riegrovy sady jsou také ideálním místem pro procházky a relaxaci.
Prvním profesionálním běžeckým klubem v České republice byl AC Sparta Praha, který byl založen v roce 1948. Toto období bylo také ve znamení vzniku dalších významných běžeckých klubů, jako je Dukla Praha, Slavia Praha nebo TJ Lokomotiva Plzeň. V té době se také objevilo mnoho významných trenérů, jako byl Emil Zátopek, František Dvořák nebo Jiří Daler.
Dnes je běžecký sport v České republice velice populární a existuje mnoho běžeckých klubů a trenérů. Mezi nejznámější běžecké kluby patří AC Sparta Praha, Dukla Praha, Slavia Praha nebo TJ Lokomotiva Plzeň.
Běžecký sport je také velmi populární mezi turisty. Česká republika má mnoho krásných běžeckých tras, které vás provedou přírodou a nabídnou vám krásné výhledy. Prozkoumejte některé z nejznámějších běžeckých tras v České republice: